OUR NETWORK:
Greyhounds As Pets
|
Greenhounds
|
GWIC
|
GRNSW
|
thedogs.com.au
|
Launceston
TAS
Bathurst
Nowra
Grafton
Palmerston - North
Ballarat
Northam
Traralgon
Angle Park
Albion Park
Shepparton
Launceston
Log In
Sign Up
Blackbook
Notifications
Update Profile
Change Password
Log Out
HOME
RACING
VIDEO
NEWS
CALENDAR
FEATURES
GRNSW
LOG IN
SIGN UP
Welcome
Blackbook
Notifications
Update Profile
Change Password
Log Out
Racing & Results
Fields
The Hound
Scratchings
Puppy Auction
Tracks
Stewards Reports
The Print Hub
RACING
Racing & Results
Fields
The Hound
Scratchings
Puppy Auction
Tracks
Stewards Reports
The Print Hub
VIDEO
Live Racing
Replays
Featured
Video News
NEWS
Latest News
Archive
Video News
Media Releases
Feature Races
CALENDAR
NSW meetings
Online Nominations
FEATURES
Feature races
Golden easter egg
GRNSW
Merchandise
Puppy Auction
Corporate Site
GRNSW Projects (new)
Launceston
TAS
Bathurst
NSW
Nowra
NSW
Grafton
NSW
Palmerston North
Ballarat
VIC
Northam
WA
Traralgon
VIC
Angle Park
SA
Albion Park
QLD
Shepparton
VIC
Launceston
TAS
Fields
10 races
R1
1
9
3
7
R2
1
7
8
4
R3
2
6
5
1
R4
4
2
6
5
R5
3
8
5
4
R6
2
4
8
1
R7
10
6
7
3
R8
3
4
8
2
R9
3
1
8
2
R10
2
6
3
4
Kennel closes at
08:45 11 July 2016
R1
1
9
3
7
Luxbet Racing Centre Launceston Division1
6th Grade 278m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Princess Roman
Brindle B
T: Paul Hili
Paul Hili
N/A
NBT
Seabrook Pickle
Wh & Bdl B
T: Eileen Thomas
Eileen Thomas
3375
16.50
Lucky Linc
Black D
T: Tony Keogh
Tony Keogh
2133
16.55
Son Of Odin (SCR)
T: Sonia Martin
Sonia Martin
N/A
NBT
Tom Tom Drum
Wh & Blk D
T: Darren Critchley
Darren Critchley
864
NBT
Winklee Dokey
Black D
T: Edward Howard
Edward Howard
6616
16.71
Suspect Nargles
Wh & Blk B
T: Darren Critchley
Darren Critchley
7
NBT
Model Rocket
Black B
T: Eileen Thomas
Eileen Thomas
174
NBT
Adam's Casper
Wh & Blk D
(into 4)
T: Barry Adams
Barry Adams
88
NBT
Hello Teddy (SCR)
T: Robin Grubb
Robin Grubb
8
NBT
R2
1
7
8
4
Kingsley Jarman Fencing Division1
4th Grade 278m
PRIZE MONEY
$2,035
$1,385 - $395 - $195 - $60
$1.3K - $390 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Double Bogey
Red Fwn B
T: Sonia Martin
Sonia Martin
5274
16.08
Drum Grohl
Red Fwn D
T: Stephen Chambers
Stephen Chambers
4511
NBT
Miller's Choice
Blk & Wh B
T: Katrina Gregory
Katrina Gregory
5124
16.16
Winklee Jedda
Black D
T: Paul Hili
Paul Hili
5275
16.22
Diesel Benz
Black D
T: Paul Hili
Paul Hili
5231
16.07
Priority Punter
Black D
T: Richard Stamford
Richard Stamford
6634
15.88
Ticklin' Blue
Blue D
T: Butch Deverell
Butch Deverell
2528
16.17
Chelsea Clarice
Black B
T: Douglas Cassidy
Douglas Cassidy
5553
16.43
Ty's Missile (SCR)
T: Paul Hili
Paul Hili
1177
16.26
Nicky Dal's Girl (SCR)
T: Jarrod Mallinson
Jarrod Mallinson
5546
16.12
R3
2
6
5
1
goracingtasmania.com.au Division1
Other 600m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Lady Rappa
Wh & Blk B
T: Butch Deverell
Butch Deverell
5475
35.70
Mahalo Miss
White B
T: Scott Bryan
Scott Bryan
8522
NBT
Wynburn Archer (SCR)
T: Ben Englund
Ben Englund
1131
NBT
Gangalla Rebel
Fawn B
T: Dale Hammersley
Dale Hammersley
4114
NBT
Stella Choice
Brindle B
T: Russell Watts
Russell Watts
3584
35.86
Work It
Black D
T: Susan Gittus
Susan Gittus
4635
35.73
Springgully Ace (L/SCR)
T: Michael Johnson
Michael Johnson
7266
36.07
Minstrel Prince
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6757
NBT
Flash Rebel (SCR)
T: Loretta Mcshane
Loretta Mcshane
6647
36.59
Spontaneously
Wh & Blk B
(into 3)
T: Butch Deverell
Butch Deverell
5583
35.63
R4
4
2
6
5
Carlton Draught Division2
Other 600m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Take Guard
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
4447
NBT
Capetown Jinx
Black B
T: Jillian Stamford
Jillian Stamford
5235
NBT
Ruby Bailey
White B
T: Claire Robins
Claire Robins
3548
35.66
Flippant
Wh & Blk D
T: Russell Watts
Russell Watts
4722
36.25
Zuri's Magic
Black B
T: Jared Davies
Jared Davies
7777
35.59
Prodigal Son
Black D
T: Scott Bryan
Scott Bryan
6164
NBT
Take Time Tracy (SCR)
T: Michael Sherriff
Michael Sherriff
5646
NBT
Sacred Witch
Black B
T: Shayne Bond
Shayne Bond
1311
NBT
Spontaneously (SCR)
T: Butch Deverell
Butch Deverell
5836
35.63
Flash Rebel
Black D
(into 7)
T: Loretta Mcshane
Loretta Mcshane
6647
36.59
R5
3
8
5
4
Gaptas.org.au Division1
5th Grade 515m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Bet On Dud
Black D
T: Ian Callinan
Ian Callinan
4155
31.31
Fancy Moss
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8146
30.48
Baci De Kahn
Red Bdl B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
7263
30.38
Shack View
Black D
T: Loretta Mcshane
Loretta Mcshane
1218
30.19
Winklee Sand
Fawn D
T: Edward Howard
Edward Howard
7275
30.30
Guthrie
Wh & Blk D
T: Allan Anderson
Allan Anderson
5866
30.31
Arpee Mcmurphy (SCR)
T: Eileen Thomas
Eileen Thomas
7687
29.96
Black Shuck
Black D
T: Graeme Moate
Graeme Moate
4734
30.43
Kinloch Meg
Red Bdl B
(into 7)
T: Stephen Chambers
Stephen Chambers
6566
30.22
Felicity Smoak (SCR)
T: Michael Johnson
Michael Johnson
2877
30.63
R6
2
4
8
1
Simons Carpet One Division1
3rd Grade 515m
PRIZE MONEY
$2,095
$1,425 - $405 - $205 - $60
$1.4K - $400 - $200 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Kinloch Angel
Black B
T: Susan Gittus
Susan Gittus
3366
29.88
Rock On Rolla
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
3433
30.07
Kialdu Scarlet
Lt Fawn B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
2756
29.96
Kamikaze Turtle
Red Bdl D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6716
30.03
Simpsons Bay
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8265
29.98
Posh Renee
Lt Fawn B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8477
29.89
Raz Simpson
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
3231
30.06
Katey Roman
Black B
T: Paul Hili
Paul Hili
4721
29.68
Gemstone Jack (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
4878
29.82
Vesna's Spirit (SCR)
T: Susan Gittus
Susan Gittus
8457
30.02
R7
10
6
7
3
Curtains & Blinds Division2
5th Grade 515m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Stylish Morgan
Black D
T: Graeme Moate
Graeme Moate
2253
30.17
Racy Gracie (SCR)
T: Ian Callinan
Ian Callinan
1527
30.92
Wynburn Hornet
Black D
T: Ben Englund
Ben Englund
3812
30.26
Winklee Toby
Black D
T: Edward Howard
Edward Howard
2254
30.13
Lashing Storm
Black B
T: Allan Anderson
Allan Anderson
6711
30.04
Bongioletti
Black D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
5563
30.23
Tah Stella
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
1767
30.39
Gun Swinger
Black D
T: Susan Gittus
Susan Gittus
7481
30.15
Classic Chatts (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7867
30.31
Spring Gully Jed
Black D
(into 2)
T: Morris Strickland
Morris Strickland
3545
30.39
R8
3
4
8
2
A Total Car Rentals Division1
4th Grade 515m
PRIZE MONEY
$2,035
$1,385 - $395 - $195 - $60
$1.3K - $390 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Dean Machine
Black B
T: Peter Dalton
Peter Dalton
5372
30.15
Missile Ben
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
5453
30.11
Grouse
Black D
T: Russell Watts
Russell Watts
1522
29.93
Poppy Greene
Brindle D
T: Morris Strickland
Morris Strickland
6151
30.02
Glenrea Target
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
5543
29.79
Redhot Coles
Red Bdl D
T: Allan Anderson
Allan Anderson
5316
30.06
Andariel
Black B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
4621
29.85
Betty La Fae
Black B
T: Susan Gittus
Susan Gittus
1115
30.29
Thanks Kayla (SCR)
T: Gary Johnson
Gary Johnson
1277
29.99
Wild Giselle (SCR)
T: Susan Gittus
Susan Gittus
2557
30.11
R9
3
1
8
2
Launceston Mitsubishi Division1
Maiden 515m
PRIZE MONEY
$1,605
$1,080 - $310 - $155 - $60
$1K - $310 - $150 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Tah Jen
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6463
30.59
Bearville Grub
Black B
T: Andrew Donohue
Andrew Donohue
4557
30.35
Diamond Image
Black B
T: Jillian Stamford
Jillian Stamford
2344
30.42
Lashing Freddy
Red Bdl D
T: Allan Anderson
Allan Anderson
6365
30.59
Little Howler
Red Bdl B
T: Nicholas Howard
Nicholas Howard
6228
30.30
Buckle Up Gnu
Brindle D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
4365
30.56
Black Gum Magic
Black D
T: Patrick Hall
Patrick Hall
1658
31.10
Wynburn Toro
Black D
T: Ben Englund
Ben Englund
6453
30.77
R10
2
6
3
4
Furniture City Division3
5th Grade 515m
PRIZE MONEY
$1,965
$1,335 - $380 - $190 - $60
$1.3K - $380 - $190 - $60
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Maywyn Never
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
1363
NBT
Patty Thrills
Black D
T: Patrick Ryan
Patrick Ryan
5751
29.69
Shanlyn China
Dark Bdl D
T: Graeme Moate
Graeme Moate
2442
30.34
Winklee Colin
Blk & Wh D
T: Edward Howard
Edward Howard
2345
30.10
Kandara Kid (SCR)
T: Allan Anderson
Allan Anderson
7826
30.08
Blatter
Black D
T: Russell Watts
Russell Watts
4736
NBT
Bearville Wigi
Black D
T: Andrew Donohue
Andrew Donohue
1125
30.13
Peta Sketa
Fawn B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
6245
30.46
Senor Scooby (SCR)
T: Tony Keogh
Tony Keogh
8877
29.94
Cooper's Shadow
Black D
(into 5)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
4676
30.21