OUR NETWORK:
Greyhounds As Pets
|
Greenhounds
|
GWIC
|
GRNSW
|
thedogs.com.au
|
Devonport
TAS
Goulburn
Lismore
Ladbrokes Gardens
Devonport
Gawler
Christchurch
Geelong
Horsham
Ipswich
Warragul
Townsville
Mandurah
Log In
Sign Up
Blackbook
Notifications
Update Profile
Change Password
Log Out
HOME
RACING
VIDEO
NEWS
CALENDAR
FEATURES
GRNSW
LOG IN
SIGN UP
Welcome
Blackbook
Notifications
Update Profile
Change Password
Log Out
Racing & Results
Fields
The Hound
Scratchings
Puppy Auction
Tracks
Stewards Reports
The Print Hub
RACING
Racing & Results
Fields
The Hound
Scratchings
Puppy Auction
Tracks
Stewards Reports
The Print Hub
VIDEO
Live Racing
Replays
Featured
Video News
NEWS
Latest News
Archive
Video News
Media Releases
Feature Races
CALENDAR
NSW meetings
Online Nominations
FEATURES
Feature races
Golden easter egg
GRNSW
Merchandise
Puppy Auction
Corporate Site
GRNSW Projects (new)
Devonport
TAS
Goulburn
NSW
Lismore
NSW
Ladbrokes Gardens
NSW
Devonport
TAS
Gawler
SA
Christchurch
Geelong
VIC
Horsham
VIC
Ipswich
QLD
Warragul
VIC
Townsville
QLD
Mandurah
WA
Fields
11 races
R1
1
7
3
5
R2
1
6
5
2
R3
2
9
8
7
R4
10
1
8
5
R5
5
2
7
8
R6
5
6
1
2
R7
4
8
7
3
R8
3
2
5
7
R9
1
5
4
3
R10
2
1
3
5
R11
4
3
5
1
Kennel closes at
01:40 14 August 2018
R1
1
7
3
5
The Advocate Division1
6th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Sulza Boy
Black D
T: Allan Clark
Allan Clark
7583
26.44
Irish Brae
Black B
T: Russell Watts
Russell Watts
N/A
NBT
Buckle Up Kiona
Fawn B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
2842
26.19
Buckle Up Fred
Black D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
3
26.29
Flash Holly
Black B
T: Sonia Martin
Sonia Martin
7
NBT
Cheddar Bob
Wh & Blk D
T: Russell Watts
Russell Watts
N/A
NBT
Spirit Flame
Brindle B
T: Russell Watts
Russell Watts
4442
26.26
Buckle Up Speri
Black B
T: Robyn Johnson
Robyn Johnson
5528
26.73
R2
1
6
5
2
Dowling Mccarthy Tyres Division1
Other 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Buckle Up Oliva
Black B
T: Robyn Johnson
Robyn Johnson
3766
26.86
Georgie
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
5574
26.70
Miss Jenna
Black B
T: Edward Medhurst
Edward Medhurst
1674
26.56
Jefferson High
Black D
T: Richard Stamford
Richard Stamford
8286
27.00
Slippin' Jimmy
Wh & Bdl D
T: Dean Barwick
Dean Barwick
7424
NBT
Dyna Cadet
Red Fwn D
T: Paul Tharle
Paul Tharle
5566
NBT
Buckle Up Ethan
Black D
T: Robyn Johnson
Robyn Johnson
855
26.97
Happy Endling
Lt Fawn B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
8486
27.27
Koko (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6787
26.17
Solitude (SCR)
T: Michael Louth
Michael Louth
6868
27.00
R3
2
9
8
7
tasracing.com.au Data Driven Division1
Other 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Pingles (SCR)
T: Tony Keogh
Tony Keogh
8588
25.96
Sacred Way
Black B
T: Russell Watts
Russell Watts
4677
26.10
Our Magic Molly
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7747
26.57
Buckle Up Heidi
Black B
T: Robyn Johnson
Robyn Johnson
5667
27.06
Buckle Up Harper
Black B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
7
27.33
Blackwood Belle
Black B
T: Brian Crawford
Brian Crawford
67
26.69
Suva
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6471
26.39
Mighty Nova
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
4885
26.29
Tottenham Lass
Black B
(into 1)
T: Arnold Elphinstone
Arnold Elphinstone
7558
26.98
Dancing Barefoot (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8572
26.42
R4
10
1
8
5
Great Northern the Beer from Up Here Division1
5th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Ooaar
Black B
T: Blake Pursell
Blake Pursell
4326
25.91
Bomber Crowley
Fawn D
T: Ricky Martin
Ricky Martin
4677
26.04
Cawbourne Dill
Red Bdl D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
6357
26.71
Whip Carter
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
4447
26.13
Dark Conde
Black D
T: Jillian Stamford
Jillian Stamford
1764
26.84
Kao De Kahn (SCR)
T: Arnold Elphinstone
Arnold Elphinstone
7367
26.43
Droopy's Ella
Black B
T: Gerald Mace
Gerald Mace
5778
25.75
Alolo Miss
Brindle B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7271
26.26
Solitude (SCR)
T: Michael Louth
Michael Louth
6868
27.00
Dancing Barefoot
Black B
(into 6)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8572
26.42
R5
5
2
7
8
Put Your Quaddies on Division1
4th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,295
$1,550 - $445 - $220 - $80
$1.5K - $440 - $220 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Fishing Ducks
Brindle D
T: Nicole Howard
Nicole Howard
2316
25.85
Mindful Mystery
Black B
T: Bill Witherden
Bill Witherden
7135
25.63
Buckle Up Maria
Black B
T: Robyn Johnson
Robyn Johnson
7332
26.10
Foxbird De Kahn
Black D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
6188
26.10
Wynburn Cutie
Wht & Fwn B
T: Ben Englund
Ben Englund
7143
25.66
Droopy's Jacket
Wh & Blk B
T: Gerald Mace
Gerald Mace
5526
25.38
My Girl Margie
Black B
T: Blake Pursell
Blake Pursell
5332
25.97
Millie Magna
Brindle B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
1432
26.10
Crooked Vulture (SCR)
T: Samuel Page
Samuel Page
7436
26.00
Whoop Bang (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
2544
25.92
R6
5
6
1
2
Crown Lager - Australia's Best Division1
1st/2nd Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,575
$1,745 - $500 - $250 - $80
$1.7K - $500 - $250 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Buster Emery
Black D
T: Richard Stamford
Richard Stamford
3178
25.50
Dolly Does It
Blk & Wh B
T: Margaret Elphinstone
Margaret Elphinstone
2735
25.77
Lucky Linc
Black D
T: Tony Keogh
Tony Keogh
6612
25.68
Cashmeera
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8327
25.83
Leeroy Rogue
Black D
T: Debbie Cannan
Debbie Cannan
1113
25.38
High Treason
Black D
T: Edward Medhurst
Edward Medhurst
2252
25.12
Hoity Toity
Blue Bdl B
T: Bill Witherden
Bill Witherden
1236
25.74
Kayda Affair
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
2761
25.73
Tax Man Wins (SCR)
T: Russell Watts
Russell Watts
3745
25.53
R7
4
8
7
3
Simons Design Centre Division1
2nd/3rd Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,455
$1,665 - $475 - $235 - $80
$1.6K - $470 - $230 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Offen Charles
Blue Bdl D
T: Bill Witherden
Bill Witherden
7337
25.55
Buckle Up Clint
Black D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
1676
25.64
Nebraska Beach
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7847
25.64
Gotta Be You
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
1168
25.54
Jack's Missile
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
2386
25.66
Miny Mo
Black D
T: Allan Clark
Allan Clark
1575
25.59
Buckle Up Alex
Fawn D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
5736
25.65
Jake Sully
Black D
T: Allan Clark
Allan Clark
3857
25.43
Tax Man Wins (SCR)
T: Russell Watts
Russell Watts
3745
25.53
R8
3
2
5
7
Synectic Devonport Division2
4th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,295
$1,550 - $445 - $220 - $80
$1.5K - $440 - $220 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Miss Moggy
Black B
T: Allan Clark
Allan Clark
4667
25.44
Bongioletti
Black D
T: Gary Johnson
Gary Johnson
3881
25.86
Dan Road
Black D
T: Nicole Howard
Nicole Howard
1232
25.85
Militant (SCR)
T: Nicole Howard
Nicole Howard
1736
26.02
Adam's Spot
Wh & Blk D
T: Barry Adams
Barry Adams
3821
25.90
Branwell Lee (SCR)
T: Edward Medhurst
Edward Medhurst
2136
25.67
Cool Dude Luke
Black D
T: Stephen Gerrard
Stephen Gerrard
4454
26.05
Take Guard
Black B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
3321
25.88
Kiandra
Black B
(into 4)
T: Michael Louth
Michael Louth
1388
26.06
Crooked Vulture (SCR)
T: Samuel Page
Samuel Page
7436
26.00
R9
1
5
4
3
Surepick Division1
Maiden 452m
PRIZE MONEY
$1,865
$1,250 - $355 - $180 - $80
$1.2K - $350 - $180 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Minto
Black D
T: Jillian Stamford
Jillian Stamford
6332
26.14
Tiger Mae
Black D
T: Gerald Mace
Gerald Mace
7735
26.02
Duck Troubles
Red Bdl D
T: Nicole Howard
Nicole Howard
3672
26.28
Raven Rich
Black D
T: Bill Mcnally
Bill Mcnally
7348
26.56
Billy Mae
Black D
T: Dale Hammersley
Dale Hammersley
5443
26.35
Abilene Octane (SCR)
T: Eric Cripps
Eric Cripps
8753
25.90
Golden Choice
Red Bdl D
T: Nicole Howard
Nicole Howard
88
NBT
Takin' It Easy
Black B
T: Patrick Hall
Patrick Hall
2625
26.96
Koko (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6787
26.17
Solitude
Black B
(into 6)
T: Michael Louth
Michael Louth
6868
27.00
R10
2
1
3
5
rapidvite.com Division2
5th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Lenard's Boy
Fawn D
T: Samuel Page
Samuel Page
4244
25.89
St. Jenson
Lt Fawn D
T: Edward Medhurst
Edward Medhurst
3221
25.85
Ginger Nic
Red Fwn D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
8778
26.41
Fifteen Four
Brindle B
T: Dale Hammersley
Dale Hammersley
4877
25.90
Gran Amor
Black B
T: Gary Johnson
Gary Johnson
3713
26.35
Outa Manila
Red Fwn B
T: Gerald Mace
Gerald Mace
8855
25.85
Mac The Knife (SCR)
T: Nicole Howard
Nicole Howard
3757
25.95
Major Mint
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
2675
25.86
Tottenham Lass (SCR)
T: Arnold Elphinstone
Arnold Elphinstone
5582
26.62
Dancing Barefoot (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
5721
26.37
R11
4
3
5
1
Sky Racing Division3
5th Grade 452m
PRIZE MONEY
$2,225
$1,500 - $430 - $215 - $80
$1.5K - $430 - $210 - $80
NAME
TRAINER
LAST 4
BEST T/D
Dinga Bell
Blue B
T: Patrick Hall
Patrick Hall
2385
26.07
Sweet Magic
Black B
T: Blake Pursell
Blake Pursell
2224
25.98
Crazy Wolf
Black D
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7432
25.95
Stop Line
Black D
T: Jillian Stamford
Jillian Stamford
4211
25.62
Winklea Faith
Black B
T: Patricia Howard
Patricia Howard
5336
25.81
Faboom
Black D
T: Dale Hammersley
Dale Hammersley
7313
26.20
Blue Kodak
Black B
T: Paul Tharle
Paul Tharle
1732
26.51
Medium Rare
F B
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
7538
26.09
Tottenham Lass (SCR)
T: Arnold Elphinstone
Arnold Elphinstone
5582
26.62
Koko (SCR)
T: Anthony Bullock
Anthony Bullock
6787
26.17